پیشگیری از اعتیاد

مسئولیت والدین در پیشگیری از اعتیاد فرزندان

مسئولیت والدین در پیشگیری از اعتیاد فرزندان

پژوهش ها نشان می دهند که احتمال استفاده مواد مخدر در نوجوانانی که خطرات این مواد را از والدین خود آموزش می بینید تا 42 درصد کاهش می یابد. همچنین گزارش شده است که از هر 3 نوجوان، 2 نفر بر این باورند که اگر از مواد مخدر استفاده نمایند، اعتماد والدینشان را از دست خواهند داد و احترامشان نزد آنها از بین خواهد رفت. به این علت جای تعجب نیست اگر والدین یکی از عوامل موثر بر علیه مصرف مواد مخدر به شمار آیند. در صورتیکه والدین بتوانند مضرات استفاده از مواد مخدر را با مهارت به فرزندانشان بیاموزند، فرزندان قادر خواهند بود در برابر وسوسه استفاده از این مواد مقاومت کنند. بنابر این  رابطه موثر بین والدین و فرزندان گامی بسیار مهم در پیشگیری از مصرف مواد مخدر خواهد بود.

هنگامیکه کودکان به سن نوجوانی نزدیک می شوند، امکان مواجه آنها با مفهوم مواد مخدر به طرق مختلف شکل می گیرد. فرهنگ های وابسته به توده مردم سرشار از مضامین وابسته به مواد مخدر می باشد و این نوع ارائه معمولاً تحریف کننده است. بسیاری از فیلم ها، نمایشهای تلویزیونی، و حتی بازیهای رایانه ای دنیای غرب، مواد مخدر والکل را به عنوان وسیله ای سرگرم کننده و جالب نشان داده و از نشان دادن پتانسیل ویران کننده اعتیاد و صدمات جسمانی و روانی آن امتناع می ورزند. دررسانه های کشور ما اثرات مواد به عینه نشان داده می شود ولی آنچه قابل توجه واهمیت است انکار اثرات موقت ولذتبخش این مواد است که از سوی گروه دوستان مورد توجه قرارگرفته وبه مصرف تشویق می شوند در حالیکه نمی دانندکه :

آن شب سراب نیارزد به آن بامداد خمار

بی شک هنگامیکه دنیای سرگرمی جوانان ، مواد مخدر را تکریم می کند، می تواند ذهن کنجکاو جوانان را به آزمودن آن رهنمون سازد. به همین دلیل است که والدین بایستی از نوع سرگرمی که فرزندانشان انتخاب می کنند آگاه باشند. تصمیم گیری در مورد نوع سانسور از سوی والدین یک تصمیم شخصی می باشد، زیرا هر خانواده ارزشها و اولویتهای متعلق به خود را دارد. ولی به هر حال بی تردید کودکان همیشه از جایی ایده هایی را در مورد مواد مخدر به دست می آورند، به همین دلیل والدین می بایست همواره درک درستی از ریسکهای موجود در خانه را داشته باشند. اگر این حالت بوجود آید، هنگامیکه والدین با برنامه ها و یا تصاویر وسوسه انگیز و غیر واقع گرایانه مرتبط با مواد مخدر مواجه می شوند، بواسطه دانشی که کسب نموده اند کنجکاویشان تحریک خواهد شد.

با توجه به اینکه مواد مخدر در فرهنگ جامعه حضور همیشگی و غیر واقع گرایانه دارد، این موضوع به خودی خود تبدیل به یک موضوع اجتماعی داغ در میان نوجوانان می شود. نوجوانان در باره استفاده تفریحی مواد مخدر و نوشیدن الکل در مدرسه، میهمانی ها، بیرون از محیط مدرسه و دانشگاه، صحبت می کنند که این امر می تواند به موضوعی برای صحبت های دوستانه و یا ایجاد فشار بواسطه مسخره شدن از سوی دوستان ناباب گردد. علاوه بر این، با وجود روشهای مدرن رد و بدل کردن پیام، جوانان دائماً با یکدیگر در تماس بوده و این امکان وجود دارد که از سوی همسالان خود در هر زمان از روز تحت تاثیر قرار گیرند.

به علت آشنایی کودکان با واژگان مواد مخدر و الکل، آنها نیاز به یک کانون گرم و قوی در خانه دارند. اگر کودکان و نوجوانان به دانش، احترام به نفس، و پشتیبانی خانوادگی مستحکم مجهز نباشند، احتمال آزمودن مواد مخدر به علت مورد قبول بودن از سوی دوستان و یا ارضاء غریزه کنجکاویشان بالا خواهد رفت. در این صورت اگر نوجوانان با استفاده از مواد آغازین مانند الکل و یا حشیش، به راه اعتیاد قدم بگذارند، درهای اعتیاد، تنشهای مرتبط با قانون، صدمات بدنی، و صد البته کشمکشهای خانوادگی به سوی آنها گشوده خواهد شد. با توجه به این مقوله که سن شروع اولین استفاده از الکل و یا حشیش در بین کودکان 9 تا 10 ساله نیز دیده شده است، شروع به صحبت های دامنه دار با آنها خیلی زود نیست، کما اینکه انجام این کار هیچ وقت نیز خیلی دیر نیست. حتی والدینی که از این واهمه دارند که امکان دارد فرزندانشان هم اکنون نیز به صورت تفننی از مواد استفاده نموده باشند و یا با دوستان ناباب از در دوستی در آمده باشند نیز می توانند با پیگیری های علاقه مندانه به سرنوشت فرزندانشان این اضطراب را کاهش دهند.

برخی از والدین احساس خوبی از صحبت کردن با فرزندانشان در مورد مواد مخدر ندارند و مطمئن نیستند که چگونه بدون ایجاد تنش و  ناشی گری این کار را شروع نمایند. ولیکن جای نگرانی نیست، زیرا روشهایی وجود دارند که در طول زمان آزموده شده اند و می توان توسط آنها بچه ها را به مباحثه پر بار کشانید. این مباحثات بایستی دوستانه و به دور از فضای تهدید باشند . والدین باید دقت کنند تا به آنچه که کودکانشان برای گفتن دارند گوش فرا دهند. اگر به جای به دست گرفتن سکان گفتگو و صحبت یکجانبه، والدین از روش پرسیدن سوال استفاده کند، این عمل می تواند کودکان را تشویق به صحبت کردن نماید. هنگامیکه والدین و فرزند به احساسات همدیگر احترام می گذارند، حس اعتماد و همدلی دوجانبه در میان آنها بوجود آمده و به صورت طبیعی کودک سعی در محافظت از وابستگی های خانوادگی خواهد نمود.

کارشناسان پیشنهاد می کنند که والدین زمانی را برای صحبت کردن در مورد مواد مخدر با فرزندانشان اختصاص دهند و در این مکالمات آرزویشان از داشتن یک خانواده عاری از اعتیاد را  ابراز نمایند. از سوی دیگر عملکرد خود والدین به عنوان الگوی فرزندان نیز باید متناسب و همگام با آموزه هایشان باشد. والدین نمی توانند به جای فرزندانشان زندگی کنند، و از سوی دیگر تلاش بیش از اندازه معمول در کنترل نمودن همه جوانب زندگی فرزندان  منجر به واکنشهای شورشگرانه از سوی فرزندان می گردد. هنگامیکه یک رابطه عمیق و معنی دار به واسطه یک ارتباط صادقانه صورت می پذیرد، احتمال اینکه فرزندان به نصایح والدینشان احترام بگذارند افزایش یافته و در نتیجه نوجوانان ترجیح خواهند داد که از مواد پر خطر استفاده نکنند.

نویسنده مقاله : Colin Gilber

ترجمه  : فهیمه لرستانی (کارشناس ارشد روانشناسی - کار شناس اعتیاد)


شما اینجا هستید: خانه پیشگیری از اعتیاد مسئولیت والدین در پیشگیری از اعتیاد فرزندان