پیشگیری از اعتیاد

مهمترین راهکار پیشگیری از اعتیاد : استحکام خانواده

 

 

 مهمترین راهکار پیشگیری از اعتیاد : استحکام خانواده

 

ما می توانیم خانواده مستحکمی داشته باشیم. برای رسیدن به این مهم باید توجه کنیم که چگونه با اعضاء خانواده تعامل برقرار کنیم، رفتارمان نسبت به همدیگر چگونه باشد، به عنوان یک خانواده چگونه همدیگر را پشتیبانی کنیم. در این گفتار به هفت مشخصه یک خانواده مستحکم اشاره شده است. هر خانواده ای که بیشتر این مشخصات را داشته باشد، طبیعتاً روابط خانوادگی بهتری در آن جریان دارد. توصیه ما این است که پس از مطالعه این موارد به همراه اعضاء خانواده زمانی را به بررسی نکات قوت خانواده خود اختصاص دهید و به پاس موفقیت موجود در خانه مسرور شوید و تلاش کنید اگر مواردی هنوز در خانواده تان جایگاهی ندارد برای بدست آوردن آن برنامه ریزی نمائید.

 

  1: زندگی توام با معنویت:

 معنویت نیروی هدایت گری است  که سبب پیوستگی اعضاء خانواده می شود. ایمان مشترک در میان اعضاء خانواده الگو و ابزاری است که رابطه مناسبی را بین این افراد ایجاد نموده و آنان را در برابر مشکلات و ناملایمات زندگی مقاوم می سازد. معنویت عنصر کلیدی است که در تمامی خانواده های مستحکم و قوی دیده می شود و در واقع زیربنای همه نکات قوت خانواده به حساب می آید. در خانواده های موفق حضور ایمان دیده می شود. افراد این خانواده ها در مورد باورها و افکار معنوی باهمدیگر گفتگو می کنند، با هم عبادت می کنند، با هم دعا می کنند. آنان بواسطه این ایمان به باور، امید، و هدفمندی دست می یابند.

 

 2: توجه و قدرشناسی :

 ابراز توجه و قدرشناسی یکی دیگر از عوامل استحکام بنیان خانواده می باشد. در خانواده های مستحکم حتی اگر فردی تصمیم نادرستی اتخاذ کند و یا اشتباهی مرتکب شود، دیگر افراد خانواده پشتیبانی از  وی را ترک نکرده و حتی راهی برای تشویق وی  جهت برطرف نمودن اشتباهش پیدا می کنند.خانواده های مستحکم ویژگی های مثبت همدیگر را درک کرده و سعی در قدردانی آن می نمایند. آنها به استعدادها، مهارتها، موفقیتها، رفتار مودبانه و کارهای نیک دیگر اعضاء خانواده شان واکنش نشان می دهند. این افراد می توانند با نوشتن یک متن کوتاه حاکی از عشق و علاقه نسبت به کار مثبت یک از اعضاء و قرار دادن آن در زیر بالشت، کیف، و یا کوله پشتی آن فرد مراتب قدر دانی خود را ابراز دارند. مثلاً: " عزیزم، از اینکه تکالیف مدرسه را با سخت کوشی انجام می دهی به تو افتخار می کنم دوستت دارم، پدر." اختصاص زمان یکی از مهمترین روشهای نشان دادن توجه و قدرشناسی ما می باشد. فرزندان از والدینشان میخواهند تا در دسترس بوده، برایشان زمان بگذارند، به آنها علاقه نشان دهند، و با آنها صحبت کنند. خانواده های مستحکم برای هم  زمان کیفی صرف می کنند. صرف غذا به صورت دسته جمعی، تقسیم شادی و شکست، کارکردن با همدیگر، تماشای فیلم و انجام دادن بازی های گروهی با همدیگر مثالهایی از این زمانهای کیفی می باشند. به طور مثال بعضی از این خانواده ها یک عصر در هفته را به فعالیت های خاص خانواده اختصاص می دهند. ابراز علاقه های فیزیکی نیز روش خوبی برای نشان دادن عاطفه، عشق، و قدرشناسی می باشد. بوسیدن، در آغوش گرفتن، نوازش، دست دور گردن انداختن ، حرفهای زیادی برای مردم در همه سن ها دارند. رفتار مودبانه و ادای احترام نسبت به فرزندان و یا همسر به فرد احساس اهمیت داشتن را القاء می کند. به جای اینکه به فرزندان و دیگر اعضاء خانواده دستور دهیم تا کاری را انجام دهد، بسیار نیکوست که از آنها به صورت مودبانه درخواست نمائیم واز تلاشهای افراد خانواده تشکر کنید. عقاید آنها را جویا شوید. به نظرات آنها گوش فرا دهید. سعی کنید رفتارهای نیکو را تحسین کنید کلامتان مهربان باشد.

 

 3: تعهد اعضاء:

 یک خانواده مستحکم همدیگر را حمایت و پشتیبانی می کنند و به نهاد خانواده متعهد می باشند. آنها به هرآنچه که خانواده شان را خاص می سازد ارزش می گذارند. این افراد در زمان سختی با همدیگر و برای مرتفع نمودن مشکلات تلاش می کنند. هنگامیکه فرزندان تعهد والدینشان را نسبت به همدیگر می بینند از تعهد آنان نسبت به خود نیز اطمیان حاصل می کنند. والدینی که همدیگر را دوست می دارند و به همدیگر احترام می گذارند، فضای خانه را ایمن و استوار می سازند. وجود سنت ها در خانواده موجب تحکیم بنیان خانواده و ایجاد تعهد شوند.

 سنت خانوادگی به هرگونه فعالیت و یا رخ دادی اطلاق می گردد که در آن خانواده به صورت مکرر رخ می دهد و برای آن خانواده مفهوم خاصی دارد. سنت می تواند چیز ساده ای مانند خواندن کتاب داستان قبل از خواب ویا کار پر دردسری مثل جمع شدن همه اعضاء خانواده چه دور و چه نزدیک در تاریخ خاصی دور همدیگر باشد. به هر صورت این سنن می توانند حس گرمی، نزدیکی، و خاص بودن را برای آن خانواده به ارمغان بیاورد.

 

. 4: برقراری ارتباط:

 خانواده های قوی و مستحکم ارتباط خوبی مابین اعضاء خود دارند. آنها زمان مناسبی را برای صحبت نمودن با همدیگر صرف می کنند. آنها پیرامون احساسات، امیدها، آرزوها، ترسها، شادیها، غم ها، تجربه ها، نیازمندیهایشان به گفتگو می نشینند. حرف زدن در مورد احساسات از اهمیت به خصوصی برخوردار می باشد. از هر زمانی می توان برای صحبت نمودن استفاده نمود. این زمان می تواند هنگام رانندگی نمودن،  هنگام انجام دادن کارهای منزل، یا سر میز شام باشد. با گفتن واژه هایی مانند "عجب!"، "باید خیلی جالب بوده باشه!"،"بهترین قسمت روزت چی بود؟" می توان افراد خانواده را تشویق به سخن گفتن در مورد احساساتشان نمود. شنونده خوبی باشید. گوش دادن به آنچه دیگران می گویند و یا حس می کنند یکی از موثرترین روشها برای ابراز عشق و علاقه می باشد. برای اینکه شنونده خوبی باشیم باید سخنرانی را به کناری گذاشته و سعی کنیم از زاویه دید آن فرد وی را درک کنیم.درک ک نمودن واقعی نیازمند این است که صبور باشیم و به صورت فعالانه به فرد گوش فرا دهیم.

 

5-  اجتماع و همبستگی خانواده
خانواده های مستحکم با اجتماع در ارتباط بوده و برای دوستی به مردم دیگرهمبسته می باشند. این خانواده ها رابطه نزدیکی با مدرسه، مسجد ،،سازمانهای محلی که هدفشان ارتقاء سطح اجتماع و فرد می باشد،دارند.همبستگی با خویشاوندان، همسایگان و دوستان اهمیت بسزایی دارد. افردادی که برنامه روزمره زندگیشان بسیار فشرده می باشد معمولاً وقت زیادی برای سپری کردن با افراد خارج از خانواده ندارند. اما باید به یاد داشت که حتی بایک نوشته کوچک نیز می توان با دیگران در ارتباط بود. این افراد می توانندزمانهای خاصی را برای دید و بازدید با دیگران در برنامه زندگی خودبگنجانند. کمک به افراد نیازمند رسیدگی که در بین اقوام دور، همسایگان، ویا محله تان زندگی می کنند می تواند بسیار ارضاء کننده باشد. این افرادمی توانند یک زوج پیر بوده و یا فرد مسنی باشد که به تنهایی زندگی می کندو از عهده همه امور زندگی خویش برنمی آیند. برای کمک به این افراد می توان مثلاً برگهای خشک حیاطشان را جمع نمود، باغچه شان را مرتب نمود،خریدهایشان را انجام داد، برایشان کتاب خواند و یا حتی تنها به دیدارشان رفت.

 

6- کارگروهی

خانواده های مستحکم به صورت گروهی تصمیم گیری نموده ومشکلات خانواده را به صورت گروهی حل می کنند. همه افراد نقشی برای ایفاءنمودن داشته و همه مشارکت می نمایند. والدین رهبران گروه بوده و از ایده ها و تلاشهای فرزندان استقبال میکنند. آنان را تشویق و از آنان قدردانی مینمایند. اتخاذ تصمیم های واقعی فرصت خوبی برای رشد، تکامل و ایجاد حس مسئولیت در میان فرزندان می باشد. فرزندان نیاز دارند که در تصمیم گیریهای خانوادگی شرکت کرده و فرایند تصمیم گیری والدینشان را مشاهده نموده ونتایج به بار آمده را مشاهده نمایند. هنگامیکه فرزندان در انتخاب مسئولیتهای خانوادگی حق انتخاب داشته باشند و از نتایج مثبت کارهایشان در کمک به خانواده آگاه باشند، اشتیاق آنان در انجام مسئولیت هایشان به مراتب بیشتراز پیش خواهد شد. هنگامی که نوجوانان امکان مشارکت در تصمیم گیری برای محل مسافرت و نوع فعالیت های احتمالی که قرار است در طول سفر انجام گیردرا داشته باشند، طبیعتاً با شور و هیجان بیشتری والدینشان را در طول سفرهمراهی خواهند نمود. در صورتی که فرزندان به موقعیت مالی خانواده آشناباشند، به احتمال زیاد محدودیت در خریدها را معقولانه تر پذیرا خواهندبود. مشارکت دادن فرزندان در تصمیم گیری های خانوادگی به آنها الهام میکند که آنان برای والدین اهمیت دارند و نظراتشان به حساب آورده می شوند.خانواده های زیادی به این مهم پی برده اند که جلسات خانوادگی می تواندسبب بهبود ارتباطات و فرایند تصمیم گیری می شود. در جریان این جلسات همه اعضاء خانواده امکان ابراز عقاید و نظرات خود را داشته و می توانند ازهمدیگر تعریف و تمجید، گله نموده و مهمتر از همه به حرف هایشان گوش داده شود.

 

. 7- انعطاف و تمایل به تغییر

در همه خانواده ها عادات زندگی و مجموعه ای از قوانین شکل می گیرد. این الگوها روشی را برای مواجهه به امورروزمره زندگی می باشند. از الگوهای دیگری که می توان نام برد این است که چه کسی در خانه غذا طبخ می کند، چه کسی لباسها را می شوید، تعمیر ماشین به عهده کیست. الگوهای دیگری که وضوح کمتری دارند عبارتند از: چه کسی میتواند در امور خاصی تصمیم گیری کند، چگونگی مدیریت در مواردی که اختلاف سلیقه وجود دارد. چگونگی ابراز خشم، عاطفه، و دیگر احساسات توسعه یک الگوی خانوادگی با ثبات برای مواجه با آنچه یک خانواده بایستی با آن مواجه شود و تصمیم بگیرد بسیار ضروری می باشد. پاره ای از تغییرات معمول وجود دارند که خانواده ها ناگزیر از مواجهه با آنها می باشند. فرزندان بزرگ می شوند، بزرگترها تغییر شغل می دهند، ساختار خانواده ها بواسطه تولد، ازدواج، طلاق، بیماری، و یا مرگ تغییر می کند. خانواده به محله های مختلف نقل مکان می کند. در صورتیکه خانواده بتواند با این تغییرسازگاری پیدا کند، به احتمال زیاد روابط خانوادگی سالم و قوی باقی مانده و افراد می توانند در انطباق با تغییرات به همدیگر یاری برسانند.

 

شما اینجا هستید: خانه پیشگیری از اعتیاد مهمترین راهکار پیشگیری از اعتیاد : استحکام خانواده