پیشگیری از اعتیاد

چه کسانی معتاد می شوند؟


چه کسانی معتاد می شوند؟

 

چه کسانی معتاد می شوند؟

  • احتمال بوجود آمدن پدیده اعتیاد در کودکانی که والدین و یا یکی از خواهر و یا برادرانشان از مواد مخدر استفاده می کنند به نسبت افرادی که این سابقه را در خانوادهایشان ندارند بسیار بالاتر است. داشتن یک عضو معتاد در خانواده می تواند تا دو برابر احتمال اعتیاد را در فرزندان پسر افزایش دهد. عوامل ژنتیکی نقش موثری در این خصوص دارند. شواهد حاکی از این است که فرزندانی که از والدین معتاد بدنیا آمده باشند، حتی اگر توسط افراد غیر معتادی که آنها را به سرپرستی قبول نموده اند بزرگ شوند، احتمال مبتلا شدن به اعتیادشان نسبت به افرادی که ریشه خانوادگی آنها عاری از اعتیاد باشد بسیار بیشتر است.
  • احتمال استفاده از مواد مخدر در کودکانی که سابقه مجرمیت و رفتارهای غیر اجتماعی در خانواده شان وجود دارد به نسبت کودکانی که این فاکتور در خانواده شان وجود ندارد بیشتر است.
  • تربیت و تادیب متناقض والدین و یا قوانین و واکنش های متناقض والدین به رفتارهای کودکان، آسان گیری غیر متعارف، نظارت سهل انگارانه، و از سوی دیگر، تادیب بیش از اندازه سخت، انتقاد پی در پی، فقدان قدردانی و تائید والدین، همگی می توانند به بالارفتن درصد احتمال اعتیاد فرزندان بینجامد.
  • آنچه به نظر می رسد این است که استفاده والدین از مواد مخدر و یا نگرش مثبت نسبت به مواد مخدر از سوی والدین می تواند زمینه را برای اعتیاد فرزندان مساعد نماید. به این دلیل که در واقع به جهت های گوناگون والدین الگوهای رفتاری فرزندان به حساب می آیند، تعجبی نیست که چرا احتمال اعتیاد به مواد مخدر در کودکانی که والدینشان سیگار می کشند و یا از مواد مخدر استفاده می نمایند به نسبت کودکانی که والدینشان مرتکب این اعمال نمی شوند بیشتر می باشد.

 

فاکتور دوستان

کودکانی که دوستانشان ( و یا خواهر و یا برادرانشان ) سیگاری هستند و یا از مواد مخدر استفاده می کنند به نسبت کودکانی که با این نوع از افراد در ارتباط نیستند بیشتر در معرض خطر استفاده از مواد مخدر قرار دارند. آغاز انجام چنین اعمالی معمولاً از سوی دوستان اتفاق می افتد.

فاکتورهای موفقیت و مقبولیت اجتماعی

  • کودکانی که وضعیت تحصیلی ضعیفی دارند به نسبت همکلاسی های موفق تر خود، می توانند در سن پایین تری سیگاری شده و همچنین از مواد مخدر استفاده کنند.
  • نوجوانانی که به درس اهمیت نمی دهند و آنرا یک موضوع کسل کننده می پندارند و موفقیت تحصیلی برایشان چندان جذاب نمی باشد نیز بیشتر احتمال ابتلاء به اعتیاد را دارند. به طور مثال دانش آموزانی که برای ادامه تحصیل خود برنامه ریزی می کنند به نسبت دانش آموزانی که برنامه ای برای تحصیل خود متصور نیستند، خیلی کمتر دچار عارضه اعتیاد می شوند.
  • کودکانی که با والدین خود بیش از حد سر ناسازگاری داشته، شدیداً با سلطه بزرگترها مقابله کرده، و ارزشها و نورم های جامعه ای که در آن زندگی می کنند را سبک می شمارند، در مقایسه با کودکانی که وابستگی های قوی خانوادگی داشته، به نهادهای اجتماعی و مذهبی پایبند می باشند، بیشتر در معرض استفاده از مواد مخدر قرار می گیرند.
  • رفتارهای ضد اجتماعی زودهنگام، علائم فقدان حس مسئولیت اجتماعی، نزاع، و دیگر رفتارهای پرخاشگرانه می توانند از گرایش فرد به مواد مخدر در سالهای پیش رو خبر دهند.
  • هرچه زودتر یک کودک به سیگار و یا مواد دیگر روی بیاورد بی شک به صورت یک مصرف کننده مواد مخدر با دوز بالا تبدیل خواهد شد. افراد جوانی که سیگار می کشند به نسبت افرادی که از مصرف آن امتناع می ورزند بیشتر احتمال مصرف مواد مخدر را خواهند داشت.

 

شما اینجا هستید: خانه پیشگیری از اعتیاد چه کسانی معتاد می شوند؟